Rituály

Rituály nám dávají čas a prostor pro naše zastavení, zpomalení v životě. Možnost zamyslet se nad tím co chci, kam v životě směřuji. Umožňují nám vědomě a naplno prožít si životní milník, uzavřít určitou životní etapu, naladit se a otevřít něčemu novému v našem životě. Pozvat hojnost a radost do našich srdcí. Skrze rituál se můžeme spojit se sebou samým, napojit se zpět na své kořeny a zdroje, najít svou vnitřní sílu a uvěřit, že vše co potřebujeme už víme a máme v sobě a je čas to přestat hledat a začít žít. V našem životě zažíváme spoustu důležitých událostí a některé navždy změní náš život, dodají mu nový rozměr a umožní nám posunout se dál. Zaslouží si naši plnou pozornost a úctu. Dovolme si zastavit se a oslavit tyto významné životní změny.

Předporodní rituál – požehnání k porodu

Předporodní rituál je oslava ženství a mateřství. Vede nás k zastavení se a uvědomění si, že se blíží něco nového. Je to přelomové období ženy, kdy se zrodí v ženu matku a přivede na svět své děťátko. Je to oslava krásy ženského těla, uctění mateřství, je to projev úcty k ženě, jako nositelce života.

Pomáhá ženě uvědomit si jak je důležitá a krásná. Podporuje ženu aby v sobě našla sílu a víru ve své tělo a porodní proces. Během rituálu dostane těhotná žena lásku a pozornost blízkých žen.

Je to čas, kdy se těhotná žena může cítit v bezpečí a opečovávána, může zde projevit a odložit své strachy a obavy, pocítí sílu všech žen mnoha generací. Najde sílu a odhodlání vykročit na cestu mateřství. Dodá odvahu sobě i svému děťátku vydat se cestou láskyplného zrození.

Předporodní rituál může probíhat v podporující skupině žen, nebo individuálně ve Vašem domácím a bezpečném prostředí. Rituál trvá cca tři hodiny.

Je jedno, zda je žena těhotná poprvé, nebo je již matkou, vždy si její tělo a duše zaslouží péči a úctu.

Poporodní rituál

Je to tradiční rituál zcelení duše i těla, rituál obnovy ženské síly. Jemnou a pečující technikou uzavřeme to staré, které již proběhlo, abychom se mohly otevřít novému. Je to čas, kdy žena poděkuje svému tělu za dar zrození a vydá se na novou životní etapu.

Je to čas zastavení se a ohlédnutí za celým našim životem, za dobou, kdy jsme se z dívky staly ženou – matkou. Kdy se změnilo naše tělo i mysl.

Přírodní národy věří tomu, že žena se již 40 dní před porodem otevírá (předporodní šestinedělí). Je velmi citlivá, silná, ale i zranitelná zároveň. Při porodu je její tělo i duše otevřeno jako brána zrození. Žena pomyslně vejde do labyrintu pro duši svého dítěte. Symbolicky je žena při porodu mezi dvěma světy. Jednou nohou v našem světě, druhou nohou ve světě předků. Tuto bránu je potřeba zase uzavřít, vrátit se z labyrintu zpět. Teprve potom se žena může cítit zcelená a v přítomném okamžiku.

Proto je 40 dní po porodu velmi důležitých a posvátných. Žena by měla hodně odpočívat, pečovat o sebe a také nechat o sebe pečovat. Završením tohoto krásného, ale křehkého období může být poporodní rituál.

Je to krásná oslava zrození ženy v matku a oslavovaná žena by se měla cítit v tento významný den jako bohyně. Celý rituál trvá 5 – 6 hodin a ženě se dostane intenzivní péče, která je provoněná bylinami, oleji, koupelí, teplem a završená zavinutím do šátků, kde je žena sama se sebou, se svými prožitky a chystá se na své znovuzrození, očištěná, vědomá a silná. Je to čas, který věnuje žena jen sobě, je to dar, který ji dopřeje rodina, nebo kamarádky, které se po dobu rituálu postarají o děťátko. Kojení v průběhu rituálu je samozřejmostí podle potřeby.

Kdy je vhodné rituál provádět

Nejčastěji na konci šestinedělí, jako oslava a poděkování za toto „posvátné“ období. Zavinutí je možné si dopřát kdykoli během života, když žena ucítí potřebu se posunout dál. Roky i desítky let po porodu. Obzvlášť pokud žena cítí, že se k porodu často ve vzpomínkách vrací a vzpomíná na něj velmi emocionálně a přemýšlí o tom, co se ji nesplnilo a co mohlo být jinak. Tyto emoce berou ženě energii a brání ji žít spokojený a harmonický život v přítomnosti.

Zavinout a uzavřít můžeme nejen porod, ale i jiné životní události. Například rozloučení se s nenarozeným děťátkem (potrat…), ukončení vztahu, smrt, ukončení nemoci, cokoli co chceme ukončit v sobě a opustit (odpustit, nebo pustit). A nebo jen tak pro radost, obdarovat se k narozeninám, nechat se opečovat a uctít svou vnitřní ženu.

Co nám rituál může přinést

Je to bezpečný prostor, který nám umožní otevřít se a sdílet svůj příběh bez posuzování a to přináší velkou úlevu. Z fyzického pohledu pomáhá tělu ženy po porodu aby se orgány vrátily na své místo.

  • děloha se zmenšuje a zavinuje
  • vyrovnává se hormonální hladina v těle
  • mění se stav tělesných tekutin, můžete vnímat úbytek váhy
  • žena může pocítit příliv fyzických sil
  • dochází k celkovému zklidnění a relaxaci
  • napomáhá zvládnout období po náročném porodu, porodu císařským řezem, potratu

Tento rituál by si měla dopřát každá žena. Vaše vnitřní bohyně si ho zaslouží a odmění se Vám tím, že budete uvnitř i navenek zářit.